Indoor Track Field 2016-2017

Jessie

Indoor Track Field School Records

John D. O'Bryant School of Math and Science

Track & Field Indoor Records

Event: 55m Dash

Girls:                                                                 Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                         Yr. Name Time/Dist.

Jr.High 04’ Deanna Brown 7.54                        09’ William Jean 7.34

Freshmen 05’ Kamilah Rowe 7.50                   02’ David Ly 7.00

Varsity 95’ Angie Barros 7.04                           01’ Fred Alce 6.60

Event: 55m High Hurdles

Girls:                                                                 Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                          Yr. Name Time/Dist.

Jr.High 17’ Teresa Piard               11.93               None

Freshmen 09’ Adrienne Thornton 10.60            09’ Johann Hinds 9.77

Varsity 08’ Nakiesha Jones 8.74                        15’ Brian Donna 7.60

Event: 60m High Hurdles

Girls:                                                                 Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                          Yr. Name Time/Dist.

                                                                           15'Brian Donna 8.39**

Event: 300m Run

Girls:                                                                   Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                           Yr. Name Time/Dist

Jr.High 04' Deanna Brown 41.77                       93' Stephen Gresham 40.19

Freshmen 96' Antoinette Fairweather 42.25     96' Elrick Ryan 38.00

Varsity 96' Marcia Furr 40.03                            98' William Welch 35.81

Event: 600m Run

Girls:                                                                  Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                          Yr. Name Time/Dist

Jr.High 04' Deanna Brown 1:34.30                   93' Emmanuel Jean-Louis 1:40.70

Freshmen 94' Alethia Knight 1:37.80                96' Donnie Williams 1:31.68

Varsity 97' Alethia Knight 1:34.24                     93' Leander Hatcher 1:21.66

Event: 1000m Run

Girls:                                                                  Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                           Yr. Name Time/Dist

Jr.High 02' Dina Jean-Claude 3:30.52              02' Ricardo Arroyo-Montano 3:03.20

Freshmen94' Dominique Calixte3:28.60           93' Raffael Deberry 2:39.95

Varsity 93' Dawn Payne 3:07.91                       05' Ruben Sanca 2:33.46

                                                                          (2012 Olympian)

Event: Mile Run

Girls:                                                                  Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                          Yr. Name Time/Dist

Jr.High 16' Kathrine Keating 6:06.00            17' Derrick Samuels 5:32.07

Freshmen 93' Dominique Calixte 6:18.06        05' Bruno Pizzarolo 5:01.89

Varsity 96' Dominique Calixte 5:57.20             05' Ruben Sanca 4:35.80

                                                                          (2012 Olympian)

Event: 2 Mile Run

Girls:                                                                 Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                         Yr. Name Time/Dist

Jr.High 17' Grace Colon 15:02.82                17' Gemsly Cajuste 12:48.21

Freshmen93' Dominique Calixte14:08.00       96' An Lai 11:20.60

Varsity 96' Dominique Calixte13:59.59           97' Ben Wessenyeleh 9:34.00

Event: High Jump

Girls:                                                                Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                        Yr. Name Time/Dist

Jr.High 07' Stephany Reyesseri 4'00"             17' Franklin Ramirez 4'06"

Freshmen 96' Starrel Carle 4'07"                    95' Anthony Jean-Baptiste 5'04"

                                                                        02' Ricardo Voltaire 5'04"

Varsity 08' Nakeisha Jones 5'02"                    09' David Maloney 6'04"

Event: Long Jump

Girls:                                                                 Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                        Yr. Name Time/Dist

Jr.High 04' Deanna Brown 17'02.5"                01' Alex Polk 12'01.5"

Freshmen13' Juleen Lewis 17'00"                  02' David Ly 18'11"

Varsity 16' Juleen Lewis 19'04"                      07'Kaylin Miranda  21'06"

Event: Triple Jump

Girls:                                                               Boys:

Yr. Name Time/Dist.                                       Yr. Name Time/Dist

Jr.High None                                                  None

Freshme None                                               None

Varsity 16' Juleen Lewis 37'10.75"/11.55m   06' Ugo Nduaguba 45'08"

Event: Shot Put

Girls:                                                              Boys:

Yr. Name Time/Dist. Yr. Name Time/Dist

Jr.High 08' Adrienne Thornton 35'10"            93' Johnny Medina 31'05"

Freshmen09' Adrienne Thornton 36'10"        02' Odin Lloyd 34'06"

Varsity 12' Adrienne Thornton 39'03.50”       10' Conway King 51'09.75"

4 x 200 Relay

**Girls: 97' Dorian Furr 27.08                         Boys:09' Christopher Perkins

Chenelle Bruce 25.55                                    David Maloney

Antionette Fairweather 25.55                        Julius White

Azizi Carle 25.60                                           Joshua Carrington

1:43.78                                                          1:34.30

4 x 400 Relay

Girls: 96' Alethia Knight 59.89                      Boys: 97' Benjamin Hines 56.79

Azizi Carle 60.49                                           Anthony Jean-Baptiste 51.30

Dorian Furr 62.55                                         William Welch 51.42

Chenelle Bruce 58.00                                   Donnie Williams 53.49

4:01.54                                                         3:33.36

4 x 800 Relay

                                                                    Boys: 17’  Sean Dykens/Jr. 2:08

                                                                                      Ahnaf Eram/Jr. 2:20

                                                                                      Kyle Doan/Jr. 2:23

                                                                                      Yosther Rosales/So. 2:23 

                                                                                      9:24.10

Distance Medley

                                                                                     Boys: 17’

                                                                                     Ahnaf Eram/Jr. (1200m) 3:53

                                                                                     Rodney George/Jr. (400m)53.0

                                                                                     Yosther Rosales/So. (800m) 2:29

                                                                                     Sean Dykens/Jr. (mile) 4:56

                                                                                     12:24.94

Pentathlon:

Yr. Girls:                                                                       Yr. Boys:

Varsity 08' Nakeisha Jones 2826 pts.                         15' Brian Donna 3284 pts

55m Hurdles - 9.11                                                      55m Hurdles - 7.84

High Jump - 4'11.75"/1.52m                                        High Jump - 5'03.75"/1.62m

Long Jump - 16'03"/4.95m                                          Long Jump - 20'06.50"/6.26m

Shot Put - 25'09.25"/7.85m                                         Shot Put - 34'00.25"/10.37m

800m - 2:48.70                                                             1000m - 2:50.54

Weight Throw

Girls: Yr. Time/Dist.                                                        Boys: Yr. Time/Dist.  

Varsity 12' Adrienne Thornton 51' 8.75"                       10' Conway King 47'05"

This symbol (*) means a school record has been set/tied. This symbol (**) means set at the Nationals.

 

INDOOR TRACK FIELD CITY RECORDS

Boston Public High School

Indoor Track & Field Record

Boys                                                                Girls

6.46 Conroy White                        55m           7.04 Angie Barros

Boston English 1998(NE)                                O'Bryant 1995(State)

                                                                        7.04 Tasha Downing

                                                                        Boston Technical 1987 (Darthmouth Relay)

7.03 Leaton Taylor                       60m            7.83 Juleen Lewis

South Boston 2008 (NE)                                   O’Bryant 2016 NE TAC/ Harvard

7.58 Sheldon Allen                55m Hurdles       8.74 Nakiesha Jones

Charlestown 2008 (NE)                                     O'Bryant 2008 (State)

8.39 Brian Donna                  60m Hurdles       None

O'Bryant 2015 (Natl)

22.20 Conroy White                   200m             24.90Y Tasha Downing

Boston English 1998 (Natl)                              Boston Technical 1987 (NETAC)

35.2 Calvin Davis                       300m            37.88 Tasha Downing

Dorchester 1990 (State)                                  Boston Technical 1986 (Natl)

(Olympian1996)

47.62 Calvin Davis                     400m            53.59 Tasha Downing

Dorchester 1990 (NE Invit)                              Boston Technical 1986 (Natl)

#3 all time HS Time

(Olympian1996)

  None                                        500m            1:15.99 Genessa Eddins

                                                                        West Roxbury 1983 (West Point/NY)

1:20.28 Said Ahmed                  600m            1:33.00 Ashley Lewis

Boston English 2001 (MSTCA)                       Boston Latin Academy 2016 (MIAA ALL-STATE)

1:52.97 Said Ahmed                   800m           2:14.5h Adrienne Dixon

Boston English 2001 (MSTCA)                        Brighton 1979 (Eagle Invit.) per JC

2:25.14 Said Ahmed                   1000m          3:11.59 Shantaine Rogers

Boston English 2001 (NE)                                Boston Latin Academy 1998 (Class Meet)

4:09.95 Abdirizak Mohamed        Mile            5:43.75 Sarah Lawtoh

Boston English 1997 (Natl)                             Snowden International 2016 

                                                                        (Last Chance To Qualify Meet 

                                                                         ?? Darelle Boyd West Roxbury

8:48.7 Ben Wesenyeleh                 3000           None

O'Bryant 1999 (GBTC)

9:28.13 Ahmed Ali                          2Mile           13:08.7 Eva MacDonald

Charlestown 2009 (Class Meet)                         Boston Latin Academy 2009 (League Meet)

                                                       4 x 50yd Dash

26.26 Brighton                                                     25.33 O’Bryant

2006(Div.1 State Relay)                                       2007(Div. 3 State Relay)

1:29.79 Brighton                            4 X 200         1:43.78 O'Bryant

2017 (New England)                                            1997 (Natl)

3:23.9 Dorchester                           4 X 400          3:56.8Y West Roxbury

1990 (All State Champ)                                         1984 (Class Meet Champ)

8:50.49 O’Bryant                            4x 800            None

2006 (Div. 3 State Relay)

3:34.7 Dorchester                           SMR               4:16.0h West Roxbury

1990 (Div. 3 State Relay)                                       1984 (State Relays)

12:10.38 Eastboston               Distance Medley   None

2017 (Div. 2 State Relay

                                               4 x 50yd Shuttle Hurdles

None                                                                         36.82 O’Bryant

                                                                                 2009 (Div. 3 State Relay)

                                                   High Jump Relay

                                                              None

                                                    Long Jump Relay

None                                                                           13.40/43’11.75” O’Bryant

                                                                                    2009 (Div. 3 State Relay)

                                                    Shot Put Relay

36.19m/118’09” O’Bryant                                             28.04m/92’00” O’Bryant

2009 (Div. 3 State Relay)                                               2007(Div. 3 State Relay)

6'09" Josue Louissant                    High Jump             5'02" Nakeisha Jones

Madison Park 2004 (State)                                            O'Bryant 2008 (League Meet)

22'10.75" Enoch Mills                    Long Jump             19'04" Juleen Lewis

Boston English 2008 (NE)                                            O'Bryant 2016 (MSTCA Elite-Girls Invit.)

49'11" Ricardo Jaquite                  Triple Jump           37'10.75" Juleen Lewis

Madison Park 2009 (Natl)                                             O'Bryant 2016 (USATF NE Indoor                            

                                                                                      Championship 2/21/16 at Harvard)

50 plus ?? Vincent Bono                 Shot Put               40'10.25" Natalia Phillip

Boston Technical 1957                                          New Mission 2016 (MSTCA Elite-Girls Invit.)

57'06.25" Conway King              Weight Throw               51'08.75" Adrienne Thronton

O'Bryant 2010 (Natl)                                                         O'Bryant 2012 (East Coast Invit)

                                                      Pentathlon

3284pts. Brian Donna                                                        2826 Nakeisha Jones

O'Bryant 2015 (MSTCA)                                                    O'Bryant 2008 (MSTCA)

55m Hurdles - 7.84                                                            55m Hurdles - 9.11

High Jump - 5'03.75"/1.62m                                              High Jump- 4'11.75"/1.52m

Long Jump - 20'06.50"/6.26m                                           Long Jump - 16'03"/4.95m

Shot Put - 34'00.25"/10.37m                                             Shot Put - 25'09.25"/7.85m

1000m - 2:50.54                                                                 800m - 2:48.70

This is complied by Steve Vaitones (svaitones@usatfne.org) Please send any corrections to Steve.